+90 553 838 93 08 gamze@gpilatesreformer.com

MERAK ETTİKLERİNİZ

MERAK ETTİKLERİNİZ

 • Pilates çalışmaları daha çok “kasları geliştirmek, kemiklere destek olmak, tendon ve eklemlere esneklik sağlamak, genel olarak fit ve formda biri olmak” açısından önemlidir. Sadece fazla kilolarınızdan kurtulmak gibi bir hedefiniz varsa, sorunu yalnızca pilates yaparak çözebileceğinizi düşünmeyin. Kilo vermek alınan kalori ve vücudun ihtiyacı olan kalori arasında kalori açığı yaratmak ile çözülebilecek bir problemdir. Bu, uzman bir diyetisyenin desteği ile bilinçli bir beslenme programı uygulanarak yapılabilince bir şeydir. Pilates elbette ki bu surecte sizi hedefinize ve ideal kilonuza ulaştırabilecek keyifli bir egzersiz yöntemidir.

 • Bu sorunun cevabi herhangi bir rahatsızlığınız varsa değişebilir. Ancak haftada minimum 2 gun 50-55 dakikalık bir seans yapılabileceği gibi 3 gün 30 dakika,4 gün 20 dakika veya hergun seklinde de yapılabilir. Açıkçası bununla ilgili bir kural yoktur. Burada önemli olan sabır, ısrar ve istikrardır.

 • İdeal bir pilates seansı kişilerin ihtiyaçlarına göre değişmek ile birlikte 50-55 dk kadar sürmesi uygun olacaktır.

 • Uzman bir pilates eğitmeni kişilerin ihtiyaçlarını tespit eder ve seanslarını o doğrultuda planlar. Burada amaç kişiyi başladığı seviyeden itibaren geliştirmek ve ilerletmektir.

 • Yaşla ve duruşa bağlı olarak zaman içerisinde omurga eğriliyor. Pilates yapan kişi bu kasları çalıştırarak, güçlendirerek duruş bozukluğunu düzelttiği zaman haliyle duruş dikleşiyor ve boyu önceki durumuna nazaran daha uzun görünmeye başlıyor. Ancak kesinlikle pilates boy uzatır diye bir olgu yok. Biz pilates yaparken kendimizi hep uzun düşünürüz, amaç omurlardaki baskıyı azaltıp omurların arasını açmaktır. Tamamen ilgili kasların kuvvetlenmesi ile duruşun düzelmesi ve dikleşmesi omurgayı uzatıp boyumuzun daha uzun görünmesine sebep oluyor.

 • Burada önemli olan düzenle ve istikrarlı bir şekilde derslere devam etmek ve uzman bir eğitmen eşliğinde çalışmaktır. Joseph Pilatesin konuyla ilgili güzel bir söylemi var kontrolojinin talimatlarına uyduğunuz takdirde:’10 derste farkı hissedeceksin,20 ders sonra farkı goreceksin,30 ders sonra yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız.

 • Önemli olan neye ihtiyacınız olduğu. Uzman bir eğitmen eşliğinde yapılan grup seansları eğer spesifik bir rahatsızlığınız yoksa sinerji yaratmak adına yararlı ve eğlencelidir.
  Ancak özel derslerde uzman eğitmeniniz sizin bireysel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurup seansınıza farklı ekipmanlarda ekleyerek dersi size uygun bir şekilde planlar. Joseph Pilates, pilates eğitmenini terziye benzetir ve her kişinin bedenine uygun bir şekilde elbise dikilmelidir der.

 • Pilates egzersizleri, 9 yaşında da olsanız 90 yaşında da olsanız her yas ve seviyedeki bireyler için planlanabilir. Bu yüzden yaşın veya cinsiyetin pilates yapmak ile bir ilgisi yoktur. Kısacası yaşınız pilates yapmanıza engel olamaz.

 • Uzman bir eğitmen, seansları sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda planladığı için pilates talimatlarına uygun olarak yapıldığı takdirde kesinlikle su pilates ekipmanı bundan daha etkilidir diye bir şey söz konusu bile olamaz. Her bir ekipman sizin seviyenize ve ihtiyaçlarınıza yönelik kullanıldığı takdirde eşsizdir.

 • Daha önce hiç pilates yapmadıysanız mat üzerinde fundamentals dediğimiz temel hareketler ile başlamanız uygun olacaktır. Ancak daha önce hiç egzersiz yapmamış birisi de olabilirsiniz, profesyonel bir atlette olabilirsiniz. Uzman pilates eğitmeniniz öncelikle sizin seviyenizi ve ihtiyacınızı belirleyip, çeşitli pilates ekipmanlarını da kullanarak size uygun bir program hazırlar. Kişilerin posturleri, egzersiz geçmişleri, kas kuvvetleri, yaslar, cinsiyetleri kısacası farklılıkları olduğu için bu sorunun net bir cevabi yoktur.

 • Burada öncelik diye bir durum söz konusu değil. Kilo verme surecinizde size uygun sağlıklı ve uzman kontrolünde bir diyet ve kardiyovaskuler sisteminizi hızlandıracak egzersizler ile birlikte pilates yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 • Aşırı kilosu olan kişiler öncelikle eklemelerine binen yükü hafifletmek adına bir uzman eşliğinde kilo verirken yine uzman bir pilates eğitmeni ile birlikte kişiye özel planlanmış bir program eşliğinde pilates yapabilir. Ancak grup egzersizleri yerine bireysel seansları tercih etmesi olası sakatlanmaların önüne geçecektir.

 • Pilates metodunu bulan kişi olan Joseph Hubertus Pilates erkektir ve sistemini oluştururken cinsiyet ayrımı gözetmemiştir. Tabiki de erkeklerde pilates yapabilir.